Kde koupit med?

Poohlédněte se ve svém okolí a pravděpodobně naleznete některého ze včelařů. Případně navštivte různé farmářské trhy, poutě, akce Libereckého kraje atd., kde většinou nějaký včelař med prodává. Pokud žádného včelaře nenaleznete, nebojte se nás kontaktovat na emailové adrese davidek.vl@volny.cz, my vám poradíme na koho se ve vašem okolí obrátit. Vyhněte se nákupu medu v supermarketech. Med je většinou “směs medů ze zemí EU a mimo EU”, jak udává výrobce.


Co dělat s roji?

Rojení je přirozená vlastnost včel. Včely v roji jsou většinou nebodavé. Roj se vám může usadit v zahradě například na větvi stromu, ale to pouze na přechodnou dobu, než se přestěhuje například do vhodné dutiny. Roj většinou odletí sám. Pokud víte, že máte kolem sebe včelaře, kontaktujte ho hned jak zjistíte, že máte roj na zahradě. Pokud kolem sebe žádného včelaře nemáte a nechcete čekat, až roj odletí, můžete jej nahlásit na emailové adrese davidek.vl@volny.cz, případně na telefonu 723 308 222. Poslední možností, pokud vás například roj obtěžuje, je požádat o likvidaci hasičský sbor.


Jak začít včelařit?

Zajímá vás včelaření? Chtěli byste si to vyzkoušet?
Kontaktuje nás na emailu davidek.vl@volny.cz a my se vás pokusíme nasměrovat na některého z ochotných včelařů v okolí. Včelaření je koníček, nelze ho brát nijak jinak. Včelaření totiž není pouze o medu a o pozorování včel, ale jsou to také žihadla a fyzická práce. Výhodou přímého kontaktu na včelaře pro vás bude možnost získání cenných rad a později i například oddělků.